Tarcza 4.0 - korzystne zmiany w zamówieniach publicznych
Wiele mikro i małych firm nie decydowało się uczestniczyć w przetargach i realizować zamówienia publiczne. Powodów jest z pewnością bardzo wiele. W czasach spadku konkiunktury warto jednak rozglądać się za "nowymi łowiskami" i jednym z nich mogą stać zamówienia publiczne, które - jeśli wierzyć zapewnieniom rządowym - powinny niedługo zacząć płynąć szerszym strumieniem.
Mniejsze koszty udziału w przetargach
Wiele mikro i małych firm nie mogło sobie pozwolić na udział w niektórych przetargach ze względu na zaporowy poziom wadium lub zabezpieczeń. W obu tych sprawach ruszyło się w dobrą stronę.
Brak wadium
Zamawiający mają możliwość także w przypadku zamówień publicznych przekraczających progi unijne odstąpić od wymogu wpłaty wadium. Jeżeli zamawiający zaczną korzystać z tej możliwości, wiele przetargów będzie łatwiej dostępne dla firm bez dużego zaplecza finansowego.
Limitowane zabezpieczenie - standardowo 5%
Nie zawsze tak się dzieje, ale w części zamówień publicznych zamawiający wymaga zabezpieczenia należytego wykonania umowy. Przepisy tarczy 4.0 ograniczają kwotę zabezpieczenia do 5% wartości zamówienia (w szczególnych przypadkach - do 10%).
Poprawa płynności przy realizacji zamówienia publicznego
Jedną z najistotniejszych barier dla mikro i małych firm przy zamówieniach publicznych były nie tyle poziomy cenowe, ile niekorzystne warunki płatności stosowane przez wielu zamawiających. Przepisy tarczy 4.0 poprawiają zauważalnie sytuację realizującego zamówienie.
Gwarantowana zaliczka przy umowach powyżej 12 miesięcy
Z mocy prawa bez żadnej łaski masz zagwarantowane minimum 5% zaliczki przy realizacji zamówienia, którego czas realizacji ma być dłuższy niż 12 miesięcy.
Minimum 50% wynagrodzenia w trakcie realizacji zamówienia
Jeżeli czas realizacji zamówienia ma być dłuższy niż 12 miesięcy, masz z mocy prawa zagwarantowane minimum 50% wynagrodzenia płatnego w trakcie trwania realizacji zamówienia. Zmniejsza to skalę finansowania realizacji zamówienia przez wykonawcę, co jest szczególnie ważne dla mikro i małych firm z ograniczonymi zasobami finansowymi.