Tarcza 4.0 - nowe możliwości w ręku pracodawcy
Dopiero pandemia poruszyła skorupę Kodeksu Pracy. Trzeba na to było czekać do tarczy 4.0.
Zaległe urlopy - możesz zmusić do ich wykorzystania
Jeżeli Twoi pracownicy nazbierali w poprzednich latach sporo zaległego urlopu, a Ty nie masz dla nich w tej chwili zajęcia, możesz ich wysłać na przymusowy urlop do 30 dni. Pracownik nie ma w tej sprawie nic do powiedzenia - musi zaakceptować Twoją decyzję.
Bieżący urlop - możesz odmówić, możesz cofnąć już przyznany
Większa elastyczność obowiązuje też w zakresie udzielania bieżących urlopów. Jeżeli akurat teraz masz bardzo dużo pracy i jest to dla Twojej firmy okazja do nadrobienia części strat z poprzednich miesięcy, możesz odmówić udzielenia urlopu lub cofnąć urlop wcześniej przyznany.
To ważne uprawnienie, ale warto - rzecz jasna - korzystać z niego z umiarem. Pracownicy też ludzie.
Objęcie przestojem ekonomicznym - przez 6 miesięcy
Ciężko rozstawać się ze sprawdzonym pracownikiem. Znalezienie i ukształtowanie dobrego pracownika osiągającego wysoką wydajność trwa czasami długie lata. Co robić, jeżeli kasa firmy świeci pustkami, ale nadzieja na lepszą przyszłość ciągle się tli i chcesz zatrzymać pracownika?
Jednym z możliwych rozwiązań jest objęcie pracownika przestojem ekonomicznym. Część z Nas "ćwiczyła" ten wariant występując o dofinansowanie wynagrodzeń pracowników z Wojewódzkiego Urzędu Pracy.
Obecne przepisy tarczy 4.0 nie dają dodatkowych możliwości dofinansowania, ale umożliwiają objęcie pracownika przestojem ekonomicznym przez dłuższy czas. To oznacza, że pracownik w tym czasie nie wykonuje dla nas żadnej pracy, ale możemy obniżyć jego wynagrodzenie o 50%. Ten stan możemy utrzymywać przez 6 miesięcy. W każdej chwili, kiedy zdobędziesz nowe zlecenia, możesz odwołać pracownika z przestoju ekonomicznego.
Obniżenie wymiaru czasu pracy - przez 6 miesięcy
Podobnie jak w przypadku omawianego wyżej przestoju ekonomicznego nie mając pełnego portfela zamówień możesz obniżyć czasowo do 6 miesięcy wymiar czasu pracownika do 20% (ale nie więcej niż do 1/2 etatu) i proporcjonalnie zmniejszyć wynagrodzenie.
Jest to oszczędność na kosztach zatrudnienia, która pozwala łatwiej przejść przez okres dołka sprzedażowego i dotrwać do pełnego odbudowania sprzedaży.
Zakaz konkurencji - możesz wypowiedzieć takie umowy
Jeżeli najcenniejszych pracowników firmy objąłeś umową o zakazie konkurencji, a teraz niestety będziesz musiał się z nimi rozstać, to masz prawo do rozwiązania umowy o zakazie konkurencji w terminie 7 dni i uniknięcie płacenia odszkodowań na rzecz byłych pracowników.
Dzięki temu jesteś w stanie zaoszczędzić na kosztach wynagrodzeń .
Odprawy - limitowane do 26 000 zł
Zapewne niewielu z nas zatrudnia bardzo kosztownych pracowników, ale zdarza się, że przy zwolnieniach pracowników trzeba wypłacić odprawy. Niezależnie od uprawnień pracownika obecnie odprawa nie może przekroczyć kwoty 26 000 zł - o ile Twoja firma została dotknięta skutkami pandemii i obroty spadły o 15% miesiąc do miesiąca lub o 25% w porównaniu rok do roku.
Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych
Jeżeli jesteś na tyle dużym pracodawcą, że prowadzisz Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych, to możesz teraz zawiesić szereg świadczeń związanych z tym funduszem (np. świadczenia urlopowe, pożyczki).