Sprawy pracownicze w Tarczy 4.0

Tarcza 4.0 - możesz więcej wobec pracowników

Sztywny kodeks pracy to zmora wielu mikroprzedsiębiorców dających pracę. Jedną z niewielu korzyści, jakie przynosi pandemia, jest refleksja wśród rządzących i zrozumienie, że trzeba uelastycznić niektóre przepisy. A może by tak wydłużyć je na zawsze?

00:04:05 Wyświetleń: 895
Tekst Alert

Robert Kalisiewicz

Data: 2020-06-29

Tarcza 4.0 - nowe możliwości w ręku pracodawcy

Dopiero pandemia poruszyła skorupę Kodeksu Pracy. Trzeba na to było czekać do tarczy 4.0. 

Zaległe urlopy - możesz zmusić do ich wykorzystania

Jeżeli Twoi pracownicy nazbierali w poprzednich latach sporo zaległego urlopu, a Ty nie masz dla nich w tej chwili zajęcia, możesz ich wysłać na przymusowy urlop do 30 dni. Pracownik nie ma w tej sprawie nic do powiedzenia - musi zaakceptować Twoją decyzję.

Bieżący urlop - możesz odmówić, możesz cofnąć już przyznany

Większa elastyczność obowiązuje też w zakresie udzielania bieżących urlopów. Jeżeli akurat teraz masz bardzo dużo pracy i jest to dla Twojej firmy okazja do nadrobienia części strat z poprzednich miesięcy, możesz odmówić udzielenia urlopu lub cofnąć urlop wcześniej przyznany.

To ważne uprawnienie, ale warto - rzecz jasna - korzystać z niego z umiarem. Pracownicy też ludzie.

Objęcie przestojem ekonomicznym - przez 6 miesięcy

Ciężko rozstawać się ze sprawdzonym pracownikiem. Znalezienie i ukształtowanie dobrego pracownika osiągającego wysoką wydajność trwa czasami długie lata. Co robić, jeżeli kasa firmy świeci pustkami, ale nadzieja na lepszą przyszłość ciągle się tli i chcesz zatrzymać pracownika?

Jednym z możliwych rozwiązań jest objęcie pracownika przestojem ekonomicznym. Część z Nas "ćwiczyła" ten wariant występując o dofinansowanie wynagrodzeń pracowników z Wojewódzkiego Urzędu Pracy.

Obecne przepisy tarczy 4.0 nie dają dodatkowych możliwości dofinansowania, ale umożliwiają objęcie pracownika przestojem ekonomicznym przez dłuższy czas. To oznacza, że pracownik w tym czasie nie wykonuje dla nas żadnej pracy, ale możemy obniżyć jego wynagrodzenie o 50%. Ten stan możemy utrzymywać przez 6 miesięcy. W każdej chwili, kiedy zdobędziesz nowe zlecenia, możesz odwołać pracownika z przestoju ekonomicznego. 

Obniżenie wymiaru czasu pracy - przez 6 miesięcy

Najczęściej czytane:

Podobnie jak w przypadku omawianego wyżej przestoju ekonomicznego nie mając pełnego portfela zamówień możesz obniżyć czasowo do 6 miesięcy wymiar czasu pracownika do 20% (ale nie więcej niż do 1/2 etatu) i proporcjonalnie zmniejszyć wynagrodzenie.

Jest to oszczędność na kosztach zatrudnienia, która pozwala łatwiej przejść przez okres dołka sprzedażowego i dotrwać do pełnego odbudowania sprzedaży.

Zakaz konkurencji - możesz wypowiedzieć takie umowy

Jeżeli najcenniejszych pracowników firmy objąłeś umową o zakazie konkurencji, a teraz niestety będziesz musiał się z nimi rozstać, to masz prawo do rozwiązania umowy o zakazie konkurencji w terminie 7 dni i uniknięcie płacenia odszkodowań na rzecz byłych pracowników.

Dzięki temu jesteś w stanie zaoszczędzić na kosztach wynagrodzeń .

Odprawy - limitowane do 26 000 zł

Zapewne niewielu z nas zatrudnia bardzo kosztownych pracowników, ale zdarza się, że przy zwolnieniach pracowników trzeba wypłacić odprawy. Niezależnie od uprawnień pracownika obecnie odprawa nie może przekroczyć kwoty 26 000 zł - o ile Twoja firma została dotknięta skutkami pandemii i obroty spadły o 15% miesiąc do miesiąca lub o 25% w porównaniu rok do roku.

Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych

Jeżeli jesteś na tyle dużym pracodawcą, że prowadzisz Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych, to możesz teraz zawiesić szereg świadczeń związanych z tym funduszem (np. świadczenia urlopowe, pożyczki).

 

Robert Kalisiewicz

Data: 2020-06-29

Polecamy

Biznesplan. Czym jest i jak go napisać?

Tekst

Szukasz informacji czym jest biznesplan i jak go napisać? W tym artykule znajdziesz informacje, które pomogą Ci nie tylko dowiedzieć się czym jest i z czego się składa plan biznesowy, ale przede wszystkim jak napisać biznesplan?

Bartłomiej Jakubowski

2020-12-10

Czym jest marketing internetowy i jakie są jego rodzaje?

Tekst

Marketing internetowy to zestaw działań marketingowych uwzględniający wyłącznie kanały i narzędzia internetowe takie jak: wyszukiwarki internetowe, serwisy społecznościowe, portale i blogi internetowe, a także e-mail.

Bartłomiej Jakubowski

2021-02-01

Inne artykuły autora

SAMOZATRUDNIENIE. Wszystko co warto wiedzieć o samozatrudnieniu.

Coraz więcej osób w Polsce zamienia pracę na etat na samozatrudnienie oszczędzając konkretne kwoty. Niższe podatki, niższe składki ZUS, ale i większa swoboda dysponowania swoim czasem są ważnymi zaletami samozatrudnienia. Niestety są też i wady.

Robert Kalisiewicz

2020-12-18

Artykuły proponowane dla Ciebie

SAMOZATRUDNIENIE. Wszystko co warto wiedzieć o samozatrudnieniu.

Tekst

Coraz więcej osób w Polsce zamienia pracę na etat na samozatrudnienie oszczędzając konkretne kwoty. Niższe podatki, niższe składki ZUS, ale i większa swoboda dysponowania swoim czasem są ważnymi zaletami samozatrudnienia. Niestety są też i wady.

Robert Kalisiewicz

2020-12-18