Tarcza antykryzysowa nie jest idealna, ale naszym zdaniem warto i należy z niej korzystać.
Płacisz podatki i składki ZUS – wsparcie w tak trudnej chwili jak epidemia po prostu Ci się należy. Korzystaj z niej – z głową oczywiście. Poznaj 10 zasad tarczy antykryzysowej dla mikro i małej firmy.
ZASADA 1 Składasz wnioski. Dasz radę zrobić to sam.
Zdecydowana większość wsparcia w ramach tarczy antykryzysowej nie jest udzielana automatycznie.
Musisz złożyć wniosek, a czasami – podpisać umowę.
Nie zrobisz NIC – dostaniesz NIC czyli figę z makiem.
Wnioski są stosunkowo proste. Nawet jeśli nienawidzisz formularzy urzędowych – dasz sobie z tym radę.
Nie musisz mieć doktoratu z prawa i administracji. Naprawdę!
ZASADA 2 Odpowiadasz za podawane informacje. Pisz prawdę.
To jest ważne – podawaj prawdziwe informacje. Wnioski są proste, ale są też oświadczeniami składanymi pod groźbą odpowiedzialności karnej.
Dostaniesz wsparcie nawet jak nałgasz i wpiszesz jakieś informacje z sufitu. I to jest rzeczywiście pułapka. To, że dostałeś wsparcie, nie oznacza, że urząd udzielający wsparcia zweryfikował i potwierdza Twoje informacje. Jeżeli skłamałeś, to za kilka – kilkanaście miesięcy przyjdzie kontrola i będziesz musiał oddać wszystko z odsetkami.
ZASADA 3 Możesz łączyć różne formy wsparcia
Warto i należy występować o różne formy wsparcia. Na przykładzie – jako mikroprzedsiębiorca samozatrudniony możesz dostać zwolnienie ze składek ZUS, postojowe z ZUS i pożyczkę 5000 zł z Powiatowego Urzędu Pracy (PUP).
ZASADA 4 Nie korzystaj ze wsparcia „dwa razy na to samo”
Najlepiej na przykładzie.
Najpierw wypełniłeś wniosek o zwolnienie ze składek ZUS za marzec, kwiecień, maj. Potem występujesz o dofinansowanie wynagrodzeń do PUP. Występując do PUP wnioskuj o dofinansowanie samych wynagrodzeń (bez składek ZUS) – jest na to miejsce we wniosku.
Jeżeli we wniosku do PUP wystąpisz o dofinansowanie wynagrodzeń i składek, urząd da Ci te pieniądze, podchoduje odsetki i dopadnie Cię za kilka-kilkanaście miesięcy. Nie opłaca się.
ZASADA 5 Masz wsparcie na 3 miesiące

Większość form wsparcia w ramach tarczy antykryzysowej dotyczy 3 miesięcy: marca, kwietnia i maja. Gdy spełniasz warunki przyznania wsparcia za marzec, dostajesz je również w kwietniu i maju. Gdy nie spełniasz warunków w marcu, ale spełnisz w kwietniu - możesz skorzystać z pomocy od kwietnia.
ZASADA 6 Korzystasz z pomocy publicznej
Wiele form wsparcia jest zaliczanych do pomocy publicznej. W krajach Unii Europejskiej pomoc jest rejestrowana i limitowana kwotowo.
W związku z epidemią ustalono specjalny, podwyższony limit udzielenia pomocy publicznej przedsiębiorcy w 2020r. w kwocie 800 tysięcy euro. Mikroprzedsiębiorca lub mała firma zmieszczą się w tym limicie bez problemów – państwo nie jest nadmiernie hojne.
Ilekroć dostaniesz wsparcie zaliczane do pomocy publicznej, dostaniesz z urzędu informację o wielkości udzielonej pomocy w kwocie w euro i w przeliczeniu na złotówki. Zbieraj te informacje i prowadź aktualny rejestr otrzymanej pomocy. Będziesz o to pytany przy składaniu kolejnych wniosków.
ZASADA 7 Nie możesz być zagrożony upadłością
Wsparcie w ramach tarczy antykryzysowej nie jest kołem ratunkowym dla przedsiębiorców, którzy byli w upadłości lub likwidacji lub w restrukturyzacji przed wybuchem epidemii.
Tarcza ma pomóc zdrowym ekonomicznie mikro i małym firmom, które odczuły skutki ekonomiczne epidemii. Wsparcie jest po to, żeby nie wpadły w kłopoty i nie zniknęły z rynku.
ZASADA 8 Nie możesz zalegać ze składkami i podatkami
Moim zdaniem to jest fair, że rząd myśli biznesowo i chce wspierać tych, którzy płacili składki i podatki na bieżąco. Dlatego przy różnych formach wsparcia warunkiem jest brak zaległości na koniec III kwartału 2019r. lub na koniec 2019 roku.
Brak zaległości ZUS interpretuje (choć nie wynika to z żadnych przepisów) przyjaźnie dla przedsiębiorców. Pani Prezes Gertruda Uścińska oświadczyła, że ZUS uznaje ten warunek za spełniony, jeżeli kwota zaległości na koniec 2019r. była nie większa niż kwota należnych składek za 2019r.
ZASADA 9 TY PŁACISZ WYNAGRODZENIA PRACOWNIKOM
Ty jako pracodawca zatrudniający pracowników i opłacający składki ZUS (umowa o pracę, umowa-zlecenie i umowa o dzieło) nadal odpowiadasz za ich wynagrodzenia i składki. Musisz zadbać o to, żeby je otrzymali niezależnie od tego, czy i kiedy otrzymasz dofinansowanie z PUP, WUP czy ZUS.
ZASADA 10 Masz obowiązek utrzymania miejsc pracy lub kontynuowania działalności w trakcie dofinansowania
Korzystając z różnych form wsparcia na wniosek będziesz zobowiązany do zatrudnienia pracowników lub prowadzenia działalności TYLKO w okresie trwania dofinansowania. Zlikwidowano absurdalny warunek kontynuowania zatrudnienia lub prowadzenia działalności przez czas równy okresowi otrzymywania pomocy.
FIRMASTER oferuje praktyczne wsparcie informacyjne dla mikro i małych firm na zasadzie: czytasz o tym, co Ciebie dotyczy i robisz to sam. Wszystko w MIKRO cenie 30 zł.
Przewodnik został opracowany na miarodajnych źródłach, m. in.: