Powrót do Aktualności

Nie przegap terminu rejestracji w CRPA.

00:01:53 Wyświetleń: 144

Robert Kalisiewicz

Zostały tylko dwa dni (do 31. sierpnia br.), aby dokończyć proces rejestracji w Centralnym Rejestrze Podmiotów Akcyzowych. Po przekroczeniu tego terminu chcąc zarejestrować się w CRPA trzeba pamiętać o złożeniu tzw. czynnego żalu w celu uniknięcia kar za niedotrzymanie terminu.

Centralny Rejestr Podmiotów Akcyzowych - co to jest?

Jest to ogólnopolski rejestr prowadzony przez Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Poznaniu, który obejmuje wszystkie podmioty gospodarcze i instytucje prowadzące działalność objętą podatkiem akcyzowym lub z niego zwolnione.
CRPA jest nowym rejestrem, powstałym w 2021 roku w związku z nowelizacją przepisów o podatku akcyzowym uchwaloną w 2020 roku.

Kto ma obowiązek rejestracji w CRPA?

Obowiązkiem rejestracji w CRPA są objęte zarówno firmy, które wcześniej zarejestrowały się w rejestrach prowadzonych przez naczelników urzędów skarbowych właściwych dla podatku akcyzowego jak i nowe podmioty podejmujące działalność w obszarze podatku akcyzowego.

Precyzując - musisz się zarejestrować w CRPA jeżeli:

  • prowadzisz działalność w zakresie objętym podatkiem akcyzowym;
  • zużywasz wyroby akcyzowe zwolnione z akcyzy;
  • prowadzisz miejsce niszczenia towarów akcyzowych.

Jak się zarejestrować w CRPA?

Rejestracja w CRPA jest możliwa tylko przez Platformę Usług Elektronicznych Skarbowo-Celnych.

Z góry należy uprzedzić, że nie jest to proste i szybkie. Należy dokonać pełnej rejestracji użytkownika w systemie. Skorzystaj z przydatnych wyjaśnień do rejestracji w CRPA.

Zapisz się na newsletter i bądź na bieżąco

Zapisz się na nasz newsletter i bądź na bieżąco:

Zgoda na przetwarzanie danych: