Powrót do Aktualności

Mechanizm podzielonej płatności (MPP) - czy można umieszczać ten dopisek na każdej fakturze?

00:02:07 Wyświetleń: 1704

Robert Kalisiewicz

Od początku wprowadzenia obowiązkowego mechanizmu podzielonej płatności (MPP) przedsiębiorcy nie byli do końca pewni, jak postępować z adnotacją na fakturze o MPP. Czy taki dopisek powinien znaleźć się na fakturze tylko wtedy, gdy spełnione są warunki zastosowania MPP i czy otrzymujący fakturę musi każdorazowo stosować się do takiej adnotacji?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w niedawno wydanej interpretacji indywidualnej udzielił odpowiedzi na oba pytania.

Można umieszczać adnotację MPP na każdej fakturze.

Zdaniem Dyrektora KIS sprzedający ma prawo do umieszczenia adnotacji MPP nie tylko w sytuacji, gdy wymaga tego ustawa. Adnotację MPP należy rozumieć jako informację o stosowaniu mechanizmu podzielonej płatności przez Sprzedającego i zachętę do jego stosowania.

To Kupujący musi podjąć decyzję, w jaki sposób ureguluje płatność i czy otrzymana faktura spełnia ustawowe wymogi obowiązkowego MPP.

Obowiązkowy MPP

Dla przypomnienia - obowiązkowy MPP działa od 01. listopada 2019r. i ma zastosowanie do transakcji sprzedaży spełniających łącznie trzy warunki:

  • wartość brutto faktury powyżej 15 000 zł.
  • sprzedawca i nabywca są podatnikami VAT.
  • przynajmniej jedna pozycja na fakturze dotyczy towarów i usług wrażliwych określonych w załączniku 15 do ustawy o VAT.

W takich przypadkach wystawiający fakturę MUSI umieścić adnotację "Mechanizm Podzielonej Płatności". W pozostałych przypadkach MOŻE umieścić adnotację "Mechanizm Podzielonej Płatności".

Z interpretacją możesz się zapoznać tutaj wpisując sygnaturę interpretacji 0111-KDIB3-1.4012.319.2020.1.KO

Zapisz się na newsletter i bądź na bieżąco

Zapisz się na nasz newsletter i bądź na bieżąco:

Zgoda na przetwarzanie danych: