Od początku wprowadzenia obowiązkowego mechanizmu podzielonej płatności (MPP) przedsiębiorcy nie byli do końca pewni, jak postępować z adnotacją na fakturze o MPP. Czy taki dopisek powinien znaleźć się na fakturze tylko wtedy, gdy spełnione są warunki zastosowania MPP i czy otrzymujący fakturę musi każdorazowo stosować się do takiej adnotacji?
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w niedawno wydanej interpretacji indywidualnej udzielił odpowiedzi na oba pytania.
Można umieszczać adnotację MPP na każdej fakturze.
Zdaniem Dyrektora KIS sprzedający ma prawo do umieszczenia adnotacji MPP nie tylko w sytuacji, gdy wymaga tego ustawa. Adnotację MPP należy rozumieć jako informację o stosowaniu mechanizmu podzielonej płatności przez Sprzedającego i zachętę do jego stosowania.
To Kupujący musi podjąć decyzję, w jaki sposób ureguluje płatność i czy otrzymana faktura spełnia ustawowe wymogi obowiązkowego MPP.
Obowiązkowy MPP
Dla przypomnienia - obowiązkowy MPP działa od 01. listopada 2019r. i ma zastosowanie do transakcji sprzedaży spełniających łącznie trzy warunki:
- wartość brutto faktury powyżej 15 000 zł.
- sprzedawca i nabywca są podatnikami VAT.
- przynajmniej jedna pozycja na fakturze dotyczy towarów i usług wrażliwych określonych w załączniku 15 do ustawy o VAT.
W takich przypadkach wystawiający fakturę MUSI umieścić adnotację "Mechanizm Podzielonej Płatności". W pozostałych przypadkach MOŻE umieścić adnotację "Mechanizm Podzielonej Płatności".
Z interpretacją możesz się zapoznać tutaj wpisując sygnaturę interpretacji 0111-KDIB3-1.4012.319.2020.1.KO