Powrót do Aktualności

PIT-36 za 2020 rok dla przedsiębiorców jest w wersji elektronicznej.

00:02:47 Wyświetleń: 233

Robert Kalisiewicz

PIT-36 za 2020 rok w wersji elektronicznej.

Zdecydowanie najwygodniejszą formą rozliczenia z podatku dochodowego jest skorzystanie z formularza podatkowego w wersji elektronicznej.

Przedsiębiorcy muszą czekać dłużej niż pozostali podatnicy na tego typu udogodnienie ze strony Ministerstawa Finansów. Ci, którzy rozliczają się liniowo jeszcze muszą się uzbroić w cierpliwość lub wypełnić formularze w oparciu o dostępne wzory.

Natomiast przedsiębiorcy rozliczający się za 2020 rok mają możliwość skorzystania z formularzy elektronicznych za pośrednictwem e-deklaracje.

Warto pamiętać, że do złożenia zeznania podatkowego będą potrzebowali danych identyfikacyjnych. Oprócz znanych sobie danych (imię, nazwisko, data urodzenia, NIP) trzeba odszukać kwotę przychodu za 2019 roku z zeznania składanego w 2020 roku.

 

PIT-36 dla kogo?

Z PIT-36 korzystają przedsiębiorcy, którzy wybrali opodatkowanie dochodów według skali podatkowej.

Korzystając z tego fomularza podatkowego możesz rozliczyć nie tylko dochody z działalności gospodarczej oraz jako wspólnik spółki cywilnej i spółek osobowych, ale również z tytułu umowy o pracę, umowy zlecenia i umówy o dzieło.

Dla części przedsiębiorców jest to preferowana forma opodatkowania, ze względu na możliwość wspólnego rozliczenia się z małżonkiem (szczególnie opłacalne w przypadku dużej różnicy w dochodach między małżonkami) i skorzystania z szeregu ulg podatkowych.

 

PIT-36 - ulgi podatkowe.

Przedsiębiorca rozliczający się formularzem PIT-36 może skorzystać z ulg podatkowych, w tym:

  • ulgi na dzieci - za 2020 rok w kwocie 1 112,04 zł na pierwsze i drugie dziecko, 2000,04 zł zna trzecie dziecko, 2700 zł na czwarte i następne dzieci.
  • ulgi na internet - za 2020 rok 760 zł (lub 1520 zł przy rozliczaniu z małżonkiem).
  • ulgi na darowizny w walce z COVID.
  • ulgi dla krwiodawców.

 

PIT-36 za 2020 rok - do kiedy?

Mamy czas na złożenie zeznania podatkowego za 2020 rok i zapłacenie podatku do 30. kwietnia 2021 roku.

 

Zapisz się na newsletter i bądź na bieżąco

Zapisz się na nasz newsletter i bądź na bieżąco:

Zgoda na przetwarzanie danych: