Powrót do Aktualności

CIT za 2020 rok: do kiedy płatny?

00:01:59 Wyświetleń: 277

Robert Kalisiewicz

Rozliczenie roczne CIT - jak to zwykle działa?

Rozliczenie roczne CIT tradycyjnie odbywa się w terminie do 31. marca następnego roku i w jego wyniku firmy mają albo nadpłatę podatku CIT albo niedopłatę podatku CIT i muszą ją zapłacić w tym terminie.

 

CIT za 2020 rok - co się zmienia?

UWAGA: to jeszcze nie zostało uchwalone, ale posłowie pracują nad zmianą terminu na rozliczenie i zapłatę CIT za 2020 rok z 31. marca br. na 30. czerwca br.

Mamy tu do czynienia ze zwrotem akcji, bo do niedawna Ministerstwo Finansów stało na stanowisku "żadnych zmian w terminach", ale ostatecznie chyba zmieniło zdanie. 

 

2020 rok był z wiadomych względów bardzo trudny dla wielu firm. Sporo z nich działa w formie spółek (osoby prawne) i jest płatnikiem CIT.

 

Sporo spółek miało straty i dla nich przesunięcie końcowego terminu na rozliczenia i zapłatę CIT nic nie zmienia. Podobnie będzie ze spółkami, które ze względu na sezonowośc swoich przychodów i kosztów znajdują się w sytuacji nadpłaty CIT. Te spółki będą sprężać się ze złożeniem deklaracji rocznej CIT, żeby szybciej odzyskać nadpłatę podatku.

 

Kto skorzysta na zmianie terminu zapłaty CIT za 2020 rok?

Tylko spółki, które będą miały niedopłatę podatku CIT skorzystają na przesunięciu rozliczeń CIT. Kwota się nie zmieni, ale lepiej zapłacić później niż wcześniej.

Dzisiaj trudno jest oszacować, ile realnie firm z tego skorzysta. Ministerstwo Finansów podało jedynie szacunki odnośnie kwoty podatku do zapłaty ujawniając, że spodziewa się z tytułu CIT rocznego kwoty 10 miliardów złotych.

Zapisz się na newsletter i bądź na bieżąco

Zapisz się na nasz newsletter i bądź na bieżąco:

Zgoda na przetwarzanie danych: